Jak jsem začal znovu fotit

12.02.2020

Moje cesta k fotografii vedla vlastně přes video. Jako dítě jsem si pořád hrál s kamerou, kterou si pořídili moji rodiče. S kamarády jsme natáčeli jeden "hollywoodský" trhák za druhým a pak se tomu u televize smáli.

Zlom nastal kolem šestnáctého roku mého života. Do rukou se mi dostal starý fotoaparát Praktica na kinofilm. V tu chvíli jsem věděl, že to musím alespoň zkusit. Bez jakýchkoliv zkušeností a bez učitele jsem začal objevovat tajemství fotografie. Rodiče na mě byli tak hodní, že mi dokonce pořídili i celou fotokomoru, takže jsem si celý proces řídil sám.

Vždy jsem byl technicky zdatnější, takže pochopení principu nastavení foťáku bez zabudovaného expozimetru a měření expozice externím zařízením nebyl až takový problém. Problém nastal ve chvíli, kdy fotky byly vyvolané a já viděl výsledek. Technicky se povedly, ale vyjadřovací hodnota byla na bodu mrazu. Špatná kompozice, žádná atmosféra.

Na řadu přišlo sbírání zkušeností. Kromě fotografování jsem se začal naplno věnovat i natáčení videí. Hodně mi v tom pomohli dnes mí kamarádi Honza Matouš a Vláďa Balaž, kteří do mě napumpovali plno rad. Jejich "příprava" vlastně odstartovala moje studium na filmové škole v Písku, kde jsem se věnoval kameře a střihu.

Cvičení prvního ročníku SVOŠF na téma "Přirozené zátiší"
Cvičení prvního ročníku SVOŠF na téma "Přirozené zátiší"

Jako student kamery jsem ovšem musel ovládat i fotografii. Ve škole jsme měli pravidelná fotografická cvičení na různá témata a nálady. Byl jsem ve svém živlu. Moc mě to bavilo. Už jsem ale nefotil na starou Prakticu, ale na moderní zrcadlovku i když pořád na kinofilm.

Po ukončení studia jsem začal pracovat jako kameraman v místní kabelové televizi v Ostrově, později v jedné celoplošné TV, kde dodnes natáčím zpravodajství. Fotoaparát, aniž bych si to uvědomil, byl odložen do skříně a několik dlouhých let tam ležel. S nástupem fotomobilů jsem si k fotografii znovu a pomalu hledal cestu. Není přeci nic lepšího, než mít foťák stále v kapse. Ovšem časem mi nějak přestával stačit a tak jsem si po dlouhých deseti letech pořídil digitální zrcadlovku a začal se znovu učit s digitální technikou.

Největší posun ve focení pro mě bylo, když jsem oslovil společnost Fripito s nabídkou nafocení Karlových Varů jako fotoprůvodce na zajímavé fotografické lokace pro fotografy. Jakým výzvám a překážkám jsem musel čelit? To Vám povím příště ...

Také rádi fotíte? Podělte se se mnou o Vaše úlovky v soukromé zprávě u mě na Facebooku nebo na mém e-mailu. Nejlepší snímek zveřejním a autora obdaruji malým dárkem.