Jaký foťák je nejlepší

19.02.2020

 Každou chvíli slýchávám nebo čtu diskuzi na internetu o tom, jaký foťák, ať už značka nebo typ, je nejlepší. Někdo je tvrdý zastánce klasických zrcadlovek, jiní zase bezzrcadlovek kvůli kompaktnosti. Najdou se i tací, kteří nedají dopustit na mobilní telefon. Tak jak to vlastně je? Pojďme se podívat na můj subjektivní názor.

Musím se přiznat, že většinu své tvorby dělám na zrcadlovku. Jenže ... co když se děje něco zajímavého a foťák máte uklizený v brašně nebo v batohu. V horším případě ho nemáte vůbec. Co uděláte? Nejsnadnější je vytáhnout telefon, protože s tím je člověk nejrychlejší, nejefektivnější a hlavně ... telefon je vždy po ruce. Ano je to přesně tak. Nejlepší foťák je ten, který máte zrovna u sebe.

Napsat tento článek mě napadlo, když jsem nedávno stál ve frontě na koncert herce a zpěváka Kiefra Sutherlanda. Jelikož jsem tam byl soukromě a ne jako akreditovaný novinář, nezbývalo nic jiného, než se spolehnout na můj iPhone, protože se zrcadlovkou by mě dovnitř pořadatelé nepustili.

A hele. Ono to nakonec šlo i s telefonem. Přiznávám, že jsem fotil v aplikaci Halide do formátu RAW (něco jako digitální negativ) a fotografie následně upravoval. Výsledek byl i při horších světelných podmínkách nad mé očekávání.

Profesionálové by mě za tyto řádky jisto jistě ukamenovali a přejeli argumenty, že fotky nejsou dostatečně kvalitní apod. A mají pravdu. Fyzikální zákony nejde obejít. Malinkatý čip mobilního telefonu prostě není tak citlivý a nedostane se na něj tolik světla jako v případě zrcadlovky. Jenže ruku na srdce. Kolik z vás si z těch fotek následně budě dělat fotoobraz? Drtivá většina lidí fotky rovnou pošle z telefonu na různé sociální sítě. Nic víc.

Na druhou stranu pokud jsou dobré světelné podmínky dá se plnohodnotně fotografovat i s telefonem. Technika jde dopředu mílovými kroky a dnes se již plno profesionálních fotografů prezentuje fotkami z mobilu. A je jedno, jestli je to Samsung, Huawei nebo Apple. Není problém si fotografii vytisknout třeba i ve velikosti 60 x 40 cm.

Co závěrem? Jak jsem psal na začátku článku. Většina mé tvorby je foceno zrcadlovkou, ale mobilní telefon určitě nezatracuji. V některých případech je mobil dokonce praktičtější. S telefonem Vás většinou neberou jako fotografa, což může být velká výhoda.

Pořád se ale najdou situace, kdy to bez zrcadlovky nebo bezzrcadlovky nepůjde. Dobrým příkladem je třeba sport. Některá odvětví jako například Streetfoto k fotografování telefonem naopak přímo vybízí. Záleží jen na tom, co k focení kdo potřebuje a co mu stačí.

Jaký máte názor na současnou digitální fotografii vy? Podělte se dole v komentáři.

Více z mé tvorby najdete na mém Facebooku nebo zde, kde je pro ukázku několik fotek pořízené telefonem v plném rozlišení.