Karneval v Benátkách z pohledu fotografa

04.03.2020

Před několika dny jsem měl možnost navštívit světoznámý karneval v italských Benátkách. Pro fotografa jedinečná možnost procvičit se ve fotografování události a Street fotografie. Jak takové focení vypadá a čeho by se měl fotograf vyvarovat? To si řekneme v následujících řádcích.

Méně je někdy více

Jak to tak bývá u takových akcí, je tu plno dalších lidí a hlavně fotografů, kteří chtějí stejně jako já krásnou fotku. Pro mě nemá smysl fotit na takových místech, protože je zde plno rušivých elementů a je vlastně nemožné udělat čistou kompozici. Důležité je nepřemýšlet jako turista. Nejlepší řešení je najít si nějaký koutek nebo vedlejší uličku. Stačí popojít 300 metrů od turistického centra a rázem je "cesta" k fotografování volná. V případě karnevalu se masky pohybují po celém městě, takže na ně narazíte na každém rohu.

Co když ale na rušném místě fotit musím?

Samozřejmě, že může nastat situace, kdy se velkému davu prostě nevyhneme. V momentě kdy je objekt, který chcete fotografovat uprostřed náměstí plného lidí se musíte obrnit trpělivostí a vybojovat si své místo mezi ostatními fotografy. Užitečná pomůcka je jít do pokleku a fotit z podhledu. Tím se vyhnete velkému davu. Snažím se vždy fotit spíše detailnější záběry než celky, kde hrozí, že se ve fotce objeví nějaký rušivý prvek. I zde totiž pořád platí, že méně je více. Nezapomeňme ovšem také na tzv. "sociální prvek". Buďte trpělivý a čekejte na zajímavou chvíli. Fotka bez rušivých elementů je fajn, ale řekněme si to na rovinu, obyčejná póza je také dost nudná. Zkuste fotografovat např. když si vás objekt nevšímá nebo s malou skupinkou lidí sedící vedle na lavičce. Jednoduše řečeno, hledejte "střípky" a vyhýbejte se celkům.

Co závěrem? Karneval byl předčasně ukončen den po mém odjezdu kvůli aktuálním událostem, o kterých určitě každý ví. Věřím, že příští rok bude situace lepší a tato světová událost bude pokračovat, která má tradici již od roku 1296. Každý kdo má možnost a rád fotografuje, by měl toto místo určitě navštívit.

Více fotografií v plném rozlišení je k vidění zde.

Pokud se vám mé fotografie líbí, některé z nich si můžete zakoupit jako fotoobraz v limitované edici jeden kus od každého, takže budete vlastnit jediný originál. Vyrobil jsem i fotoknihu od firmy CEWE s mými autorskými fotkami, která mapuje jeden den v Benátkách. Vše je k vidění na mém Facebooku.