Křest ohněm … Fripito

15.02.2020

Minule jsem Vám psal o mém nacházení, ztrácení a znovunacházení cesty k fotografii. Dnes bych chtěl říct o mé největší zkušenosti.

V roce 2017 jsem si po deseti letech absence focení zrcadlovkou pořídil novou a digitální. Nikdy před tím jsem žádný takový foťák neměl (pouze na kinofilm). Po pár dnech a týdnech hraní si s novou "hračkou" jsem přemýšlel, jak bych mohl své fotografie publikovat v širším spektru a tím je dostat více do společnosti.

Narazil jsem na českou mobilní aplikaci Fripito. Jednoduchý fotoprůvodce, který umožňuje fotografovi neznalého prostředí nebo města ve kterém je, fotit na těch nejlepších místech a v tu nejlepší denní dobu. A to díky fotografiím od místního autora a detailním popiskům ke každé z nich.

Procházel jsem aplikaci, kde jsou desítky lokací po celém světe. Plno jich bylo i v naší krásné zemi. Ale chyběly tam Karlovy Vary. "To je moje šance". Napsal jsem e-mail panu Březinovi z Fripita a odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Přišel mi šesti stránkový manuál jak průvodce vytvořit a já se takřka okamžitě dal do práce.

Několik zajímavých fotek už jsem měl, ale minimum bylo 50 lokací. Objevil se první problém. Najít minimálně 50 zajímavých míst. Čím míň známé, tím lépe. Nachodil jsem opravdu hodně kilometrů než byly všechny objevené, ale tím problémy nekončily. Každá lokace vyžadovala focení v jinou denní dobu. Na řadu přišlo plánování a sledování počasí. Vstávání ve čtyři hodiny ráno nebo naopak čekání dlouho do večera, aby světlo bylo přesně takové, jaké potřebuji.

Po dlouhých třech měsících jsem konečně dodělal poslední fotku. Byla přede mnou největší výzva. Napsat článek o Karlových Varech a popisky jak se dostat k jednotlivým místům. Jelikož jsem nikdy ve slohu nebyl zdatný, přetrvával ve mně strach, že to nezvládnu. Dlouhé dny psaní a psaní a psaní se nakonec vyplatilo. Udělal jsem poslední tečku za poslední větou a fotoprůvodce Karlovými Vary byl na světe.

Teď už je dva roky součástí aplikace Fripito v češtině a angličtině, která je ve verzi pro Android i iOS.

Z této zkušenosti si odnáším jednu věc - Pokud si jde člověk za svým cílem, nehledě na překážky a klikatost cesty, vždy do něj dojde. Stačí mít jen vůli a touhu chtít.

Více fotografií najdete na mém Facebooku nebo zde.