Tam, kde smrt chodí na čekanou

09.02.2020

Bylo brzké jaro roku 2019 a mně zazvonil telefon. Na druhém konci se ozval neznámý zákazník Vladimír Paleček, který si se mnou chtěl domluvit schůzku ohledně natočení jeho workshopu. Domluvili jsme si spolu termín, já si zapsal datum do kalendáře a vlastně to okamžitě vypustil z hlavy.

Zhruba po týdnu jsme se sešli v jedné kavárně a začali řešit co by si klient přál. Po několika desítkách minut se téma najednou obrátilo a já zjistil, že nějaké natáčení už dávno není aktuální, ale to co mého klienta zaujalo, byly moje fotografie.

Svěřil se mi, že píše sbírku básní "Tam, kde smrt chodí na čekanou", kterou se chystá vydat a slovo dalo slovo, z natáčení se najednou stalo fotografování do jeho sbírky.

Vláďa Paleček k tomu napsal: "Povídal jsem o převážné části napsané sbírky a o tom jaké jsou problémy jí vlastně vydat. Co tomu předcházelo, než doputoval můj rukopis do nakladatelství Galén. Objasnil jsem svou cestu k poezii a práci, co je smyslem v mém životě. Na začátku jsem měl představu klasického oficiálního portrétu. Ale zadání se opět změnilo. Vnímal jsem, že se fotky můžou udělat jinak. Nechal jsem se u focení objevovat. Bylo pro mě důležité nechat práci v rukou Ladislava, jak to vidí, cítí, vnímá."

Po několika dnech jsme spolu nafotili pár fotografií, které se nakonec publikovaly v jeho knize. Téměř rok byly portréty uloženy v "trezoru" než mohly být zveřejněny. Sbírka je vydaná a 20. března 2020 proběhne její křest, na který se moc těším.

S Vláďou Palečkem jsme se stali dobrými kamarády a tohle určitě nebyl poslední projekt, na kterém jsme spolu pracovali.